Чому люди дивляться фільми? Серія 1. На старт, увага... бойовики

У повітрі витає вуаль нудьги. Вона повільно опускається на ваші очі, долоні та душу… Всередині нутра народжується … те, що зветься порожнечею. Ви хутко вмикаєте будь-який гаджет зв’язаний тенетами Інтернету. Вбиваєте в пошуковик «фільми…» і думаєте, що не важливо, яку саме стрічку оберете. Головне щоб «подивитися щось цікавеньке». Впізнаєте себе? Ніколи не замислювалися чому в той чи інший момент дивитеся жах, фантастику чи трилер? В цьому блозі можете дізнатися навіщо люди дивляться кінофільми, і чому у нас з’являються улюбленці серед різнобарв’я картин світового кіно. Ну тоді починаємо роздумувати…


Існує стереотип, що бойовики - це суто чоловічі фільми. Щоб дізнатися чи це так, у соціальних мережах було створено опитування.

На час написання матеріалу в ньому взяло участь 16 жінок та 3 чоловіки. Серед представниць тендітної статі 8 деколи переглядають бойовики, 7 взагалі ніколи не дивляться і тільки одна полюбляє цей кіно-жанр. Три чоловічих голоси рівномірно розділилися по одному на кожен із варіантів (тобто «так, дивлюся», «ні, не полюбляю» і «деколи переглядаю»). На жаль, чи на щастя фанатів цього кіно серед користувачів соціальних мереж не трапилося. Зважаючи на результати опитування вже не можна стверджувати, що бойовики – це фільми, які призначаються тільки для чоловіків. Чимало представниць слабкої статі теж надають перевагу екшену та сутичкам.  

Створює ілюзію руху

Бойовики ловлять свого глядача на кілька вудочок. Першу вони спрямовують у озеро активності. Бойовик – це завжди швидкий розвиток подій, картини змінюються у певному ритмі, який відбивається на музичному супроводі. Попри те, що глядач сидить непорушно, його свідомість в мчить на шикарній машині разом з головним героєм та завмирає під час стрибка через перешкоду. Нудьга з’являється від бездіяльності, а бойовики чудові сурогати, які дають нам відчуття руху.

Розділяє на хороших поганців та злих добряків

Друга вудочка – харизматичний, сильний, вольовий і обов’язково з гарним тілом головний герой. Перші три характеристики чіпляють чоловіків, які часто намагаються під час перегляду асоціювати себе саме з такими персонажами. Паралелі які утворюються між глядачем та героєм під час стрічки дають чоловікові відчуття реалізованості, а ось після титрів декого полишають у стані спустошеності. Останній ж пункт стосується жіночого контингенту, який зачасту клює саме на красиву зовнішність головного героя. Обриси тіла пробуджують первинні інстинкти жінки, потяг до захисту та продовження роду. З цього моменту випливає третя вудочка – барвиста картинка, а саме різкі переходи. Бойовик грає на контрастах світла і тіней. Це дозволяє глядачу провести невидиму лінію, яка розділяє добро та зло. Деколи той пунктир є розмитим, що досить правильно, бо в світі не існує абсолютного зла чи добра. А інколи лінійка надто категорично вказує на колючки поганців чи німби праведників.

Дає очищення чи наповнює негативом?

Четверта вудочка – насильство. І враз з’являються криві тріщини в задумці будь-якого бойовика. Хороший хлопець все робить правильно, так? Отже, він не застосовує силових методів для вирішення проблем? (Погоджуюся, що є стрічки коли насильство мотивоване і вимушене, проте цей факт не виключає того, що воно було продемонстроване). Вплив насильства на свідомість аудиторії двоякий, з одного боку бійка дає змогу глядачеві звільнитися від негативної енергії (якщо хочете почитайте про досліди розумного дядечка С. Фешбаха), а з іншого – накопичити це й же негатив. Навіть, якщо ви під час перегляду бійки переживаєте катарсис, це не виключає того, що ви бачите прояв агресії. Такі «веселі» картинки відкладаються у вашій підсвідомості. Хто зна, якщо настане чорна смуга чи перенапруга нервової системи, чи ваш мозок не дасть «збій»? У найгіршому випадку такий розлад може проявитися у двох формах: неконтрольованих агресивних зривах чи у синдромі надбайдужості.

Дивись, а мізки можна не вмикати

П’ята вудка – клішовані сюжети. Головний герой вляпується по самі вуха і вирішує всі проблеми у погонях, перестрілках, бійках... Це дозволяє нашому мозку абсолютно відімкнутися. Мізкам не доводиться обробляти нову інформацію про зміст кінострічки, бо в базі даних між звивинами вже записано тисячі таких самих сюжетів. Тоді що йому залишається робити? Заповнювати готовий шаблон деталями, а це – звуки та картинка. Тобто свідомість отримує мінімум інформації, глядач не розвиває навичку мислення, бо перебуває у «сплячому режимі».

Підсумуємо?

Чоловіки та жінки обирають бойовики, щоб відчути себе всесильним чи захищеними, торкнутися активних флюїдів життя (яких в реальності може і не бути) та, не напружуючи звивин, отримати бажані емоції. Не агітую, щоб всі відразу припинили чи почали дивитися бойовики. Не кажу що це абсолютне зло чи добро. У житті всього має бути в міру. Не варто цілими днями засідати за переглядом подібних стрічок. Споживайте кіно дозовано, і тоді коли дійсно мозкова «плата» потребує екшену. Проте, ви маєте розуміти, що час спливає, і (як би це не звучало банально) варто використовувати кожну хвилину з користю. Години проведені за бойовиком можуть бути цінними. Головне перед тим як  тиснути на пуск запитайте у себе: чому я хочу подивитися бойовик? Чи є на це час? А чи потрібно? Виходячи з кінотеатру, подумайте, що вас зачепило? Чому той чи інший момент роздратував/захопив? Які емоції ви переживали і про що вони свідчать?

Кіно корисне тоді, коли воно осмислене. Помітили ще якісь вудочки на які нас чіпляють бойовики, розкажіть про них в коментарях.

У Серії 2 читайте про те, чому сучасний кінематограф захопився продукуванням фантастики.

 

Коментарі (0)
Знову про Джека та піратів

Що можна знайти у сейфі? Монети, прикраси, цінні папери, Джека Горобця. Саме так вирішили сценаристи, починаючи роботу над...

Я є Грут, або чим дивували "Вартові галактики 2"

Бурхливий водоспад емоцій. Ти промок до нитки. Потонув серед задушливого сміху. Коли виходиш із кінотеатру, то не можеш стриматися,...

Чому люди дивляться фільми? Серія 4. Сльози, дами....драми

Деколи тіло наповнюється відчуттям невиправданої туги. Ніби сонце світить, Земля обертається навколо своєї орбіти, життя...

Чому люди дивляться фільми? Серія 3. У тебе три хвилини…. три хвилини, щоб почитати про жахи, поки вони не почали читати тебе

У скронях гупає таємничий звук нагнітання. Кісточки біліють від надмірного стискання та нестачі крові. За скрипучими дверима...

keyboard_arrow_up