Наше минуле

Побачити сотні унікальних документів та фото, багато з яких публікуються вперше, вінничани зможуть на виставці «Прийшли, заспівали, перемогли», яку у Вінницю привезла відома дослідниця і популяризаторка історії «Щедрика», засновниця Інституту Леонтовича Тіна Пересунько. Виставка до кінця тижня діятиме у фоє Донецького національного університету ім. Стуса, а у неділю, 24 березня, експозицію можна буде побачити у фоє Вінницького театру ім. Садовського перед концертом-реконструкцією «Прилетіла ластівочка».

Вишукані дами в екстазі від виступу українців били парасольками об естраду, а гул у найпрестижніших залах і на стадіонах по всьому світу стояв такий, що «здавалося, земля трісне й провалиться». Такий фурор понад 100 років тому викликали українські пісні і виступи капели та хору Олександра Кошиця у Європі, США і Південній Америці. Розповідаємо найцікавіше про «соловейків УНР», хіти і силу мистецтва яких відчуємо і почуємо у Вінниці 24 березня о 16.00 у театрі ім. Садовського на унікальному концерті-реконструкції «Прилетіла ластівочка».

Уперше у Вінниці показують на загал оригінали з архівів КДБ про Валентина Отамановського. Його заарештували у 1929 році за так звану націоналістичну контрреволюційну діяльність. Після відбуття покарання заборонили повертатися до Вінниці. Ознайомитися з оригіналами допитів тодішнього НКВС можна в обласному краєзнавчому музеї на виставці «Літописець Вінниці».

Ця історична постать заслуговує на увагу, адже він зробив дуже багато для розвитку Вінниці та навколишніх містечок на початку ХХ ст. Розповідаємо про предводителя вінницького дворянства, полковника у відставці графа Дмитра Гейдена.

Двоповерховий палац під невисоким дахом у стилі англійської готики звели за власним проектом польського магната Щеньовського. Зараз у будівлі маєтку, що знаходиться в селі Капустяни Гайсинського району, діє школа.

Королева Іспанії після виконання твору Моцарта «Реквієм», попри норми етикету, спустилася до хору Українського радіо й висловила захоплення бездоганним виконанням її улюбленого твору. Один із найавторитетніших хорових колективів Європи — Академічна хорова капела Українського радіо — 24 березня вперше за часів незалежності виступить у Вінниці.

Торік у Вінниці тривала археологічна експедиція — фахівці обласного краєзнавчого музею досліджували територію за Спасо-Преображенським собором, що оточена Мурами. Що їм вдалося виявити? І яка подальша доля цієї пам’ятки?

День 8 березня довгий час був звичайним робочим днем. У 1965 році, напередодні 20-річчя перемоги у Великій вітчизняній війні, Міжнародний жіночий день був оголошений в СРСР святковим днем. В Україні цей день відзначають як свято жіночності та краси, але насправді історія свята інша.

Однією з окрас центру сучасної Вінниці є будівля колишнього готелю «Франсуа». На жаль, деякі цікаві елементи було назавжди втрачено під час пожежі сто років тому, проте там досі є чимало цікавого. Про це й піде мова у матеріалі. 

Продовжуємо серію публікацій про життя Вінниці та вінничан у роки незалежності. Цього разу проаналізували місцеву пресу за 1994-й. Як і попередній рік, цей видався надзвичайно складним. На тлі гіперінфляції ціни на все стрибнули у космос — один долар тепер коштував майже 150 тисяч карбованців. Вінничани отримували зарплату мільйонами. Водночас понад 50 тисяч містян втратили роботу, що нерідко призводило до фатальних наслідків. У нас офіційно почався процес приватизації державних підприємств. Вінничани добровольцями їхали воювати на боці Чечні, а афганцям встановили пам'ятник. Тоді ж ученим заледве вдалося зберегти тіло забальзамованого Пирогова. З аеропорту можна було полетіти до Італії та Хорватії, а річковий трамвай довозив пасажирів до Михайлівки.

keyboard_arrow_up