Кам’янецький ботанічний сад потребує фінансової і людської допомоги

Кам’янецький ботанічний сад потребує фінансової і людської допомоги
80-річна пальма-інвалід потребує понад 2 мільйони гривень, захаращена сміттям територія – фізичної праці. Про це мовчки кричить Ботанічний сад у Кам’янці-Подільському. Журналісти «20 хвилин» побачили, як готуються у ботсаду до туристичного сезону.

Ботанічний сад Поді́льського держа́вного агра́рно-техні́чного універси́тету має загальнодержавне значення. Загальна площа саду становить 17, 5 гектарів. У штабі ботсаду налічується понад  1500 видів флори. Як окрема установа, сад функціонує ще з 1930 року. 

Центральний вхід до Ботанічного садуМинулого року вартість вхідного квитка для дорослого становила 8 гривень, дитячий– 6 гривень, а екскурсія з гідом – 10 гривень. Цього року ціни на вхід ще не склали. Ботсад знаходиться за адресою: вулиця Лесі Українки, 74.

Вхід до саду стереже надійний охоронецьПригадую, коли востаннє була в Ботанічному саду – ще початкова школа  на екскурсії із класом. Тоді масштаби території просто вражали. І от, зараз, завітавши до Ботсаду, розумію, що краса цього місця не у великій території, а у широченному дубові, в грядці з тюльпанами.  Але, проходячи повз природню красу, важко не помітити те, що викликає відразу, те у чому та краса потопає.

Клумбочка із тюльпанамиНам пощастило застати на робочому місці директора Ботанічного саду – Когута Василя Васильовича. Зустрів журналістів він не вельми охоче, і спершу взагалі не йшов на контакт.

- Що я вам скажу? Ну скажу, і що від того зміниться? Я попередні роки розказував, а що змінилося?, - скаржиться Василь Васильович.

Та згодом все ж розповів, що причиною, через яку відвідувачів у саду небагато, є «несезон». Сподівається, що із відкриттям турсезону, до Ботанічного саду хлине потік туристів. Єдиним недоліком бачить лише засмічену територію. Натомість дякує студентам коледжу ПДАТУ та самого університету, що допомагають прибирати чималу ділянку Ботанічного саду. Про фінансову складову Василь Васильович відмовився говорити, мовляв, потрібно йти до бухгалтерії, адже не пам’ятає, скільки коштів виділяє держава щороку на утримання Ботанічного саду.

У відповіді на запит, який ми попереньо надіслали до міськради, вказано, що фінансується утримання Ботсаду за рахунок державних, а не міських коштів.

- Ви напишіть, що цвіте сакура, церсіс, що прибирається. Кошти виділяються – це таке. У мене пальма вперлася в стелю. Що, ви мені допоможете? – розповідає Василь Васильович.

Кам'янецька сакура

Йдемо дивитися на пальму. Зайшовши до оранжереї, відразу в око впадає численна кількість екзотичних рослин. Але височенну пальму, котра в Ботанічному саду ще з 1936 року, важко не помітити.

Пальма-інвалід Із кожним днем рослина росте, але бідній пальмі реально немає куди далі, адже верхів’я впирається в стелю будівлі. Василь Васильович констатує, що для того, аби підняти дах і таким чином дати волю рости пальмі, треба небагато-немало -  понад два мільйони гривень. Такої суми, звісно ж, на рахунку Ботсаду немає. Ба навіть, якщо десь знайдуть такі кошти, то рослина ростиме далі. А щоразу підіймати стелю – це колосальні кошти. Директор саду зізнається, що «вірить в ідеалізм молодих».

Біологічна назва пальмиРозповів Василь Когут також, що якось до нього звернувся один із рок-гуртів з пропозицією виступити на території ботанічного саду. Частину вилучених коштів запропонували віддати на благоустрій саду. Але Василь Васильович відхилив пропозицію, мовляв, знає, в якому стані можу бути після рок-концерту сад.

Фуркроя. Її родичка - агава, рослина, з якої у Мексиці роблять текілуУ Ботанічному саду працює 16 працівників. Нам вдалося поспілкуватися із Тетяною Михайлівною Пономаренко, завідуючою відділенням флори і рослинності. Пані Тетяна радо показала нам унікальні екземпляри рослин, розповіла про їхні особливості.

ОранжереяКава АрабікаХлібне дерево. В Індії плоди цієї рослини схожі на батон і використовуються у традиційній кухніПрацівниця каже - проблема фінансування конкретно б’є по розвитку саду, зокрема це стосується закупівлі нових експонатів. Почувши це, Василь Васильович, перебиваючи, наголосив, що проблем немає. Тому, щоб бодай якось поліпшити ситуацію, «доручає» завдання своїм друзям, що живуть за кордоном. Наприклад, подружка із США пообіцяла знайти «ембріон» дерева какао.

Магнолії 

КактусовіСтуденти прибирають у садуТаким чином, на ініціативі та любові до флори, працівники Ботанічного саду намагаються «витягувати» інстанцію зі скрутного становища. Але, звісно, власних коштів і грошей, котрі виділяє держава, не достатньо. Тим часом, поки фінансове питання зависло в повітрі, пальми перетворюються на інвалідів, а вздовж паркану, що відмежовує сад від міських вулиць, продовжують «розквітати» нові екземпляри сміття.

Неподалік паркану, що відмежовує Ботсад від вулиць

Коментарі
keyboard_arrow_up